SRR4528A-1R8Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR4528A-1R8Y
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 1.8UH 4.2A 20MOHM SMD
In Stock : 995
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 2.5A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 4.2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max
Series SRR4528A
Inductance 1.8 µH
Type -
Package / Case Nonstandard, Corner Terminals
Frequency - Self Resonant 78MHz