SRR6028-150Y
Bourns Inc.
Product No:
SRR6028-150Y
Description:
FIXED IND 15UH 1.7A 78 MOHM SMD
In Stock : 805
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 9.5 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 1.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 78mOhm Max
Series SRR6028
Inductance 15 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 22MHz