SRR7045-271M
Bourns Inc.
Product No:
SRR7045-271M
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
FIXED IND 270UH 400MA 840MOHM SM
In Stock : 1954
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 300mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 30 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 620 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 840mOhm Max
Series SRR7045
Inductance 270 µH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 5MHz