Home / Fuses / SS-5H-6.3A-BK
minImg
SS-5H-6.3A-BK
Eaton - Electronics Division
Product No:
SS-5H-6.3A-BK
Description:
FUSE BOARD MNT 6.3A 300VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 176
Response Time Slow Blow
DC Cold Resistance 7.4 mOhms
Color -
Approval Agency CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Current Rating (Amps) 6.3 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A
Size / Dimension 0.335" L x 0.170" W x 0.337" H (8.50mm x 4.30mm x 8.55mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series SS-5H
Package / Case Radial, Box
Voltage Rating - AC 300 V