SSF-LXH2300ID-5V-LM
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
SSF-LXH2300ID-5V-LM
Description:
LED 3MM 5V RA MATING RED PC MNT
User Guide
Lens Type Diffused, Tinted
Configuration Single
Voltage Rating 5V
Viewing Angle 60°
Color Red
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Millicandela Rating 30mcd
Product Status Active
Series -
Lens Style Round with Domed Top
Mfr Lumex Opto/Components Inc.
Package Bulk
Wavelength - Peak 635nm
Current 30mA
Base Product Number SSF-LXH2300
Lens Size 3mm, T-1