SSL-LX3054HD-12V
Lumex Opto/Components Inc.
Product No:
SSL-LX3054HD-12V
Package:
T-1
Description:
LED RED DIFFUSED T-1 T/H
User Guide
Wavelength - Dominant -
Configuration Standard
Lens Transparency Diffused
Viewing Angle 60°
Color Red
Current - Test -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Millicandela Rating 2mcd
Height (Max) 5.25mm
Product Status Active
Supplier Device Package T-1
Series -
Lens Style Round with Domed Top
Package / Case Radial
Mfr Lumex Opto/Components Inc.
Features -
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 12V
Lens Color Red
Package Bulk
Wavelength - Peak 700nm
Base Product Number SSL-LX3054
Lens Size 3mm, T-1