SSM-80-W27M-A91-KA800
Luminus Devices Inc.
Product No:
SSM-80-W27M-A91-KA800
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Description:
LED MOD SSM-80 WM WH RECT 2700K
User Guide
Lens Type Domed
Light Emitting Surface (LES) 8.00mm Dia
Configuration Rectangle
Viewing Angle 120°
Color White, Warm
CRI (Color Rendering Index) 83 (Typ)
Current - Test 1.4A
Current - Max 2A
Lumens/Watt @ Current - Test 59 lm/W
Size / Dimension 10.00mm L x 11.00mm W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 1080lm (1040lm ~ 1120lm)
Series SSM-80
Temperature - Test 25°C
Type LED Module
Mfr Luminus Devices Inc.
Features -
Height 5.30mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 13V