Samtec Inc.
Product No:
SSQ-102-02-G-S
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$0.7315
$0.7315
10
$0.68305
$6.8305
25
$0.61446
$15.3615
50
$0.54606
$27.303
100
$0.523355
$52.3355
250
$0.47785
$119.4625
500
$0.455088
$227.544
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Voltage Rating | 465VAC, 655VDC |
| Current Rating (Amps) | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Type | Forked |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Product Status | Active |
| Connector Type | Receptacle |
| Mfr | Samtec Inc. |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Style | Board to Board or Cable |
| Features | - |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Rows | 1 |
| Applications | - |
| Number of Positions | 2 |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Contact Finish Thickness - Post | 3.00µin (0.076µm) |
| Series | SSQ |
| Contact Shape | Square |
| Row Spacing - Mating | - |
| Insulation Color | Black |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Contact Length - Post | 0.194" (4.93mm) |
| Mated Stacking Heights | - |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | SSQ-102 |