SSQ-150-23-G-T
Samtec Inc.
Product No:
SSQ-150-23-G-T
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT 150POS 0.1 GOLD PCB
User Guide
Insulation Height 0.335" (8.51mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 465VAC, 655VDC
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 20.0µin (0.51µm)
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Receptacle
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 150
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series SSQ
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Gold
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.394" (10.00mm)