SST-90-W65S-F11-K3101
Luminus Devices Inc.
Product No:
SST-90-W65S-F11-K3101
Manufacturer:
Luminus Devices Inc.
Description:
LED COB SST-90 COOL WH SQ 6500K
User Guide
Lens Type Domed
Light Emitting Surface (LES) 8.00mm Dia
Configuration Square
Viewing Angle 100°
Color White, Cool
CRI (Color Rendering Index) 70
Current - Test 3.15A
Current - Max 9A
Lumens/Watt @ Current - Test -
Size / Dimension 11.00mm L x 10.00mm W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature -
Series SST-90
Temperature - Test -
Type Chip On Board (COB)
Mfr Luminus Devices Inc.
Features -
Height 5.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.25V