Home / Memory / SST25VF080B-80-4C-SAE
minImg
SST25VF080B-80-4C-SAE
Microchip Technology
Product No:
SST25VF080B-80-4C-SAE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-SOIC
Description:
IC FLASH 8MBIT SPI 80MHZ 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Clock Frequency 80 MHz
Memory Interface SPI
Memory Organization 1M x 8
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC
Series SST25
Write Cycle Time - Word, Page 10µs
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Size 8Mbit
Technology FLASH
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V