Home / Memory / SST26VF064BA-104I/SO
minImg
SST26VF064BA-104I/SO
Microchip Technology
Product No:
SST26VF064BA-104I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
16-SOIC
Description:
IC FLASH 64MBIT SPI/QUAD 16SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 104 MHz
Memory Interface SPI - Quad I/O
Memory Organization 8M x 8
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Active
Supplier Device Package 16-SOIC
Series SST26 SQI®
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Memory Size 64Mbit
Technology FLASH
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V