Home / Memory / SST26WF040BAT-104I/SN
minImg
SST26WF040BAT-104I/SN
Microchip Technology
Product No:
SST26WF040BAT-104I/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC FLASH 4MBIT SPI/QUAD 8SOIC
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Clock Frequency 104 MHz
Memory Interface SPI - Quad I/O
Memory Organization 512K x 8
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Series SST26 SQI®
Write Cycle Time - Word, Page 1.5ms
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Memory Size 4Mbit
Technology FLASH
Voltage - Supply 1.65V ~ 1.95V