Home / Memory / SST39SF020A-55-4C-WHE
minImg
SST39SF020A-55-4C-WHE
Microchip Technology
Product No:
SST39SF020A-55-4C-WHE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
32-TSOP
Description:
IC FLASH 2MBIT PARALLEL 32TSOP
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 256K x 8
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Active
Supplier Device Package 32-TSOP
Series SST39 MPF™
Access Time 55 ns
Write Cycle Time - Word, Page 20µs
Package / Case 32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Memory Size 2Mbit
Technology FLASH
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V