ST2-48B48
Pulse Electronics
Product No:
ST2-48B48
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1.1VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Voltage - Isolation 2500Vrms
Voltage - Primary 115V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 23.86mm
Size / Dimension 28.70mm L x 28.70mm W
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Weight 0.17 lb (77.11 g)
Current - Output (Max) Parallel 46mA, Series 23mA
Primary Winding(s) Single
Series Split Bobbin Plug-In
Type Laminated Core
Power - Max 1.1VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 24V, Series 48V