ST2-DC12V-F
Panasonic Electric Works
Product No:
ST2-DC12V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 12V
In Stock : 1074
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 60°C
Switching Voltage 380VAC, 250VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 8 A
Coil Current 20 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 600 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series ST
Operate Time 15 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Operate Voltage 9.6 VDC