ST6-24B20
Pulse Electronics
Product No:
ST6-24B20
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 20VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Voltage - Isolation 2500Vrms
Voltage - Primary 115V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 36.58mm
Size / Dimension 57.15mm L x 47.24mm W
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Weight 0.8 lb (362.87 g)
Current - Output (Max) Parallel 1.6A, Series 800mA
Primary Winding(s) Single
Series Split Bobbin Plug-In
Type Laminated Core
Power - Max 20VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 12V, Series 24V