STM32L051T6Y6TR
STMicroelectronics
Product No:
STM32L051T6Y6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
36-WLCSP
Description:
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36WLCSP
User Guide
Core Processor ARM® Cortex®-M0+
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 32MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 8K x 8
Number of I/O 29
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 36-WLCSP
EEPROM Size 2K x 8
Series STM32L0
Package / Case 36-UFBGA, WLCSP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr STMicroelectronics
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Package Tape & Reel (TR)
Data Converters A/D 10x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V