SWH24-9-EW-ST
CUI Inc.
Product No:
SWH24-9-EW-ST
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 20W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Polarization -
Input Type Fixed Blade
Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector Stripped, Tinned Wire Leads
Approval Agency CE
Input Connector KSC 8305
Size / Dimension 2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 2.2A
Series SWH24-E (24W)
Power (Watts) 20 W
No Load Power Consumption 100mW
Cord Length 72" (1.83m)
Region Utilized Europe
Efficiency 85.4%
Voltage - Output 9V
Standard Number 60335-1
Mfr CUI Inc.
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC