SWI60C-V-NB-C-I40
CUI Inc.
Product No:
SWI60C-V-NB-C-I40
Manufacturer:
CUI Inc.
Description:
AC/DC WALL MNT ADAPT 5V-20V 60W
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 25°C
Polarization -
Input Type Fixed Blade
Applications ITE (Commercial)
Form Wall Mount (Class II)
Output Connector USB C Receptacle
Approval Agency cETLus, FCC
Input Connector NEMA 1-15P
Size / Dimension 2.56" L x 2.56" W x 1.10" H (65.0mm x 65.0mm x 28.0mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 3A
Series SWI60C-N (60W)
Power (Watts) 60 W
No Load Power Consumption 210mW
Cord Length 47" (1.20m)
Region Utilized North America
Efficiency Level VI
Voltage - Output 5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Standard Number 62368-1
Mfr CUI Inc.
Package Box
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC