Home / TVS Diodes / SZ1SMB26CAT3G
minImg
SZ1SMB26CAT3G
Littelfuse Inc.
Product No:
SZ1SMB26CAT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMB
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
In Stock : 3809
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14.2A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency 330pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package SMB
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V