T350G686K006AS
KEMET
Product No:
T350G686K006AS
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 68UF 10% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code G
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8Ohm
Series T350, UltraDip II
Type Conformal Coated
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 68 µF