T370E685M035AS
KEMET
Product No:
T370E685M035AS
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
Height - Seated (Max) 0.310" (7.87mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.230" L x 0.130" W (5.84mm x 3.30mm)
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.5Ohm
Series T370
Type Molded
Package / Case Radial
Mfr KEMET
Capacitance 6.8 µF