Home / Tantalum Capacitors / T428P156M050AP6110
minImg
T428P156M050AP6110
KEMET
Product No:
T428P156M050AP6110
Description:
CAP TANT 15UF 20% 50V 2824
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code P
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings COTS
ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100kHz
Mfr KEMET
Capacitance 15 µF