Home / Tantalum Capacitors / T489D685M050ATE700
minImg
T489D685M050ATE700
KEMET
Product No:
T489D685M050ATE700
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 50V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 700mOhm
Series T489
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 6.8 µF