Home / Tantalum Capacitors / T491A105M016AH4807
minImg
T491A105M016AH4807
KEMET
Product No:
T491A105M016AH4807
Description:
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 1 µF