Home / Tantalum Capacitors / T491A226M006ATAUTO
minImg
T491A226M006ATAUTO
KEMET
Product No:
T491A226M006ATAUTO
Description:
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3 V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 4Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 22 µF