Home / Tantalum Capacitors / T491B226M010AT4100
minImg
T491B226M010AT4100
KEMET
Product No:
T491B226M010AT4100
Description:
CAP TANT 22UF 20% 10V 1411
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
Mfr KEMET
Capacitance 22 µF