Home / Tantalum Capacitors / T491D336M020AT2478
minImg
T491D336M020AT2478
KEMET
Product No:
T491D336M020AT2478
Description:
CAP TANT 33UF 20% 20V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm
Mfr KEMET
Capacitance 33 µF