Home / Tantalum Capacitors / T495B106M020ZTE800
minImg
T495B106M020ZTE800
KEMET
Product No:
T495B106M020ZTE800
Description:
CAP TANT 10UF 20% 20V 1411
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 800mOhm @ 100kHz
Mfr KEMET
Capacitance 10 µF