T540D156M035CT8510
KEMET
Product No:
T540D156M035CT8510
Manufacturer:
KEMET
Description:
CAP TANT POLY 15UF 35V 2917
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
Ratings COTS
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
Series KO-CAP® T540
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr KEMET
Capacitance 15 µF