TACL475K004H
KYOCERA AVX
Product No:
TACL475K004H
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 4V 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code L
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5Ohm
Series TACmicrochip®, TAC
Type Molded
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 4.7 µF