TAP107K006CRS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP107K006CRS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP TANT 100UF 10% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm
Series TAP
Type Conformal Coated
Package / Case Radial
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 µF