TAP107M010SCS
KYOCERA AVX
Product No:
TAP107M010SCS
Description:
CAP TANT 100UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 µF