TAP336M020CRW
KYOCERA AVX
Product No:
TAP336M020CRW
Description:
CAP TANT 33UF 20% 20V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code J
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 20 V
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.4Ohm
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 33 µF