TAP685M050GSB
KYOCERA AVX
Product No:
TAP685M050GSB
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code H
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.125" (3.18mm)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 6.8 µF