TBE1E331MCD
Nichicon
Product No:
TBE1E331MCD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 25V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Size / Dimension 0.512" Dia x 1.240" L (13.00mm x 31.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TBE
Package / Case Axial, Can
Mfr Nichicon
Capacitance 330 µF