TC1017-2.85VLTTR
Microchip Technology
Product No:
TC1017-2.85VLTTR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SC-70-5
Description:
IC REG LINEAR 2.85V 150MA SC70-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 90 µA
Output Type Fixed
PSRR 58dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SC-70-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA