TC1073-3.6VCH713
Microchip Technology
Product No:
TC1073-3.6VCH713
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-6
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 100MA SOT23-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Output Type Fixed
PSRR 64dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-6
Series -
Control Features Enable
Package / Case SOT-23-6
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 100mA