Home / Rectangular Cable Assemblies / TCSD-10-D-07.90-01-N-P01
minImg
TCSD-10-D-07.90-01-N-P01
Samtec Inc.
Product No:
TCSD-10-D-07.90-01-N-P01
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Gray, Ribbon
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Pitch - Cable 0.039" (1.00mm)
Series Tiger Eye™ TCSD
Length 0.658' (200.66mm, 7.90")