Home / Rectangular Cable Assemblies / TCSD-10-S-11.00-01-N-B08
minImg
TCSD-10-S-11.00-01-N-B08
Samtec Inc.
Product No:
TCSD-10-S-11.00-01-N-B08
Description:
2MM DOUBLE ROW FEMALE IDC ASSEMB
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Gray, Ribbon
Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish Gold
Shielding Unshielded
Pitch - Connector 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Pitch - Cable 0.039" (1.00mm)
Series Tiger Eye™ TCSD
Length 0.917' (279.40mm, 11.00")