TEA1506T/N1,518
NXP USA Inc.
Product No:
TEA1506T/N1,518
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
14-SO
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 14SO
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 145°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Breakdown 650V
Product Status Obsolete
Internal Switch(s) No
Supplier Device Package 14-SO
Series GreenChip™ II
Power (Watts) 150 W
Control Features -
Fault Protection Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency - Switching 25kHz ~ 175kHz
Voltage - Start Up 11 V
Mfr NXP USA Inc.
Duty Cycle -
Package Tape & Reel (TR)
Output Isolation Isolated
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.7V ~ 20V