TL8012-S1110FM
Omron Automation and Safety
Product No:
TL8012-S1110FM
Description:
TL8012-1 110VAC 3NC+2NO
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 60°C
Must Release -
Must Operate -
Holding Force 204kgf
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 100VAC, 24VDC
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Panel Disconnect
Approval Agency CE, cULus
Current Rating (Amps) 5A (AC), 2A (DC)
Conduit Thread Size M20 x3
Circuit 5PST-3NC/2NO
Product Status Obsolete
Series TL8012-S
Type Solenoid Release
Voltage - Supply 110VAC