Home / Headers, Male Pins / TMM-126-01-TM-S-RA-016
minImg
TMM-126-01-TM-S-RA-016
Samtec Inc.
Product No:
TMM-126-01-TM-S-RA-016
Description:
2MM TERMINAL STRIP
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 26
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 25
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)