Home / Headers, Male Pins / TMM-134-01-F-S-RA-032
minImg
TMM-134-01-F-S-RA-032
Samtec Inc.
Product No:
TMM-134-01-F-S-RA-032
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
2MM TERMINAL STRIP
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 34
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series TMM
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating -
Insulation Color Black
Contact Finish - Post Tin
Number of Positions Loaded 33
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)