Home / Headers, Male Pins / TMMH-126-01-G-DV-ES-A-52-M-TR
minImg
TMMH-126-01-G-DV-ES-A-52-M-TR
Samtec Inc.
Product No:
TMMH-126-01-G-DV-ES-A-52-M-TR
Description:
2MM LOW PROFILE STRIPS
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 20.0µin (0.51µm)
Style Board to Board or Cable
Features Board Guide, End Shrouds, Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.126" (3.20mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 52
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)