TPS715345DCKRM3
Texas Instruments
Product No:
TPS715345DCKRM3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
SC-70-5
Batch:
Datasheet:
Description:
50-MA 24-V ULTRA-LOW-IQ LOW-DROP
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 4.8 µA
Output Type Fixed
PSRR 60dB (100kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Current - Supply (Max) 5.8 µA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SC-70-5
Series -
Control Features -
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.45V
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 50mA