TRM-915-R250
Linx Technologies Inc.
Product No:
TRM-915-R250
Description:
RF TXRX MODULE ISM < 1GHZ SMD
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Transmitting 54mA ~ 190mA
Serial Interfaces UART
Mounting Type Surface Mount
RF Family/Standard General ISM < 1GHz
Product Status Obsolete
Power - Output 23.5dBm
Series 250
Antenna Type Antenna Not Included
Sensitivity -105dBm
Package / Case 26-SMD Module
Data Rate 153.6kbps
Memory Size -
Current - Receiving 25mA
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Modulation FHSS, FSK
Mfr Linx Technologies Inc.
Frequency 915MHz