Home / Headers, Male Pins / TSM-110-02-L-SH-010-K-TR
minImg
TSM-110-02-L-SH-010-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
TSM-110-02-L-SH-010-K-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD R/A 10POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.120" (3.05mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.320" (8.13mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C