Home / Headers, Male Pins / TSM-120-04-T-DH-P-TR
minImg
TSM-120-04-T-DH-P-TR
Samtec Inc.
Product No:
TSM-120-04-T-DH-P-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER SMD R/A 40POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Connector Type Header
Mfr Samtec Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.120" (3.05mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post -
Series TSM
Contact Shape Square
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)